A hat hazai biobank egy európai hálózat részeként működik

Az egyes emberektől levett biológiai minták és orvosi adatok megosztását lehetővé tevő biobankok forradalmasítják az orvosi kutatást és ezáltal elősegítik az egészségügyi ellátás fejlődését. A Horizon, az EU kutatási és innovációs magazinja arról írt, hogy a biobankok terén tett közös erőfeszítések hogyan nyitják meg az utat a személyre szabottabb kezelések és az innovatív betegségmegelőzési stratégiák előtt.

Kevesen tudják, hogy minden gyógyszer és minden ma alkalmazott orvosi kezelés irányelve a betegektől származó mintákon és adatokon alapul. A formaldehid és más tartósító szerek felfedezése már a 19. században lehetővé tette a szövetminták hosszabb távú tárolását. Az első kórszövettani gyűjtemények is ebben az időszakban jöttek létre.

Biobankok fejlődése

Az első vérbankokat az 1910-es és 1920-as években, például az első világháború alatt főként transzfúziós célokra hozták létre főként transzfúziós célokra. A modern értelemben vett biobankok azonban, ahol hosszú távú orvosi és genetikai kutatások céljából rendszeresen gyűjtenek és tárolnak biológiai mintákat, csak a 20. század második felében jelentek meg. A modern nagyszabású ilyen pedig a múlt század kilencvenes éveitől és a 2000-es évektől kezdve váltak egyre elterjedtebbé.

Ezek felgyorsíthatják az orvosi kutatásokat, mivel a kutatók számára hatalmas mennyiségű egészségügyi adatot és mintát biztosítanak, amikor csak szükségük van rájuk.

Európában a nemzeti biobankok az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején indultak el. Ezek azonban nem álltak össze egy páneurópai kezdeményezéssé, amíg 2013-ban uniós irányítással és finanszírozással meg nem alakult egy széles körű konzorcium, a BioMolecular Resources Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium (BBMRI-ERIC) elnevezésű szervezet.

Ma a grazi székhellyel működő BBMRI-ERIC Európa fő biobankokat kezelő szerve. A kutatókat, a biológiai minták gyűjtését, tárolását, feldolgozását és kutatási célokra való rendelkezésre bocsátását felügyelő „biobankárokat”, az ipart és a betegeket egy olyan együttműködési hálózatba tömöríti, amely az orvostudomány és a betegek javát szolgálja.

A konzorcium megalakulása előtt a nemzeti biobankok Európa-szerte többnyire elszigetelt egységként működtek. A BBMRI-nek köszönhetően ezekből egy együttműködő nemzetközi hálózat lett, amely átfogóbb orvosbiológiai vizsgálatokat tesz lehetővé.

Hűtés helyett folyékony nitrogén

A biobankolás mindinkább fontos szempontja a fenntartható és környezetbarát működés, amit azzal érnek el, hogy csökkentik a számítástechnikai műveletek és a jelenleg fagyasztókban, rendkívül alacsony hőmérsékleten tárolt minták fenntartásának energiafogyasztását.

Az egyik elképzelés az energiafaló hűtőszekrények helyett a biológiai folyamatokat megállító folyékony nitrogén tárolóedények használata.

A BBMRI-ERIC közösség 24 nemzeti biobank-hálózatot foglal magában Európa-szerte, valamint az Egészségügyi Világszervezet részét képező Nemzetközi Rákkutatási Ügynökséget. Mindannyian éves tagdíjat fizetnek, és további finanszírozásuk az EU-tól származik.

Hazánk 2021 óta tagja a szervezetnek, a hat – zömmel egyetemeken működő – magyar biobankot összefogó, a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával hazai magyar tagszervezetet a Semmelweis Egyetemen koordinálják.

Az európai szervezet mintegy 570 biobankkal működik együtt a minták és egészségügyi adatok gyűjtése és tárolása érdekében. Ezek aztán egy online hozzáférési rendszeren keresztül válnak láthatóvá. A hálózat összekapcsolja a kutatókat a tárolt anyagokkal és adatokkal, amelyekre a közérdekű egészségügyi kutatásokhoz van szükségük. A kutatók pedig útmutatást nyújtanak az egyes biobankok számára annak érdekében, hogy az általuk gyűjtött minták és adatok egységesen magas színvonalúak és összehasonlíthatóak legyenek a hálózaton belül. A szakértők emellett etikai és jogi kérdésekben is tanácsot adnak a biobankoknak és a kutatóknak, például a betegek beleegyezésével és adataik biztonságos tárolásával kapcsolatban.

Az önkéntesek szerepe

Fontos kérdés, hogy hogyan jutnak a biobankok a mintákhoz. Egyes önkéntesek egyszeri alkalommal, kórházi kezeléseik során adományoznak mintákat, míg mások folyamatosan részt vesznek a munkában, ami hatalmas forrást teremt a tudomány számára. Az Európai Unióban már több millió ilyen önkéntest tartanak nyilván.

2024-ben a biobank-hálózat kutatói egy új, uniós támogatással működő projektet indítottak EvolveBBMRI néven, amelynek célja a hálózat 10 éves stratégiájának kidolgozása, továbbá az adatgyűjtés és -tárolás felgyorsítása, valamint az iparral való együttműködés elmélyítése.

Szeretnék emellett tovább racionalizálni az adatgyűjtést, a minták tárolásának és megosztásának biztonságát, s a fenntarthatóságra, valamint a még inkább környezetbarát biobankolásra összpontosítani.

A hálózat igyekszik felkészülni egy jövendő új világjárványra is, amikor döntő lesz a lakosság globális ellenálló képességének növelése. Ehhez pedig fontos a biobankok anyaga, ami sok adalékkal szolgál annak felméréshez, hogyan terjedhetnek a betegségek az egyes populációk között, de abban is segíthet, mely embercsoportok érzékenyebbek az állatokról átjutó fertőzések, a zoonózisok iránt.

További hírek