Csak egy kisfiú, olyan, mint bármelyik gyerek. Huncut, jószívű, cicamód kedveskedő, csupa mosoly. Amikor ölel, szorosan ölel. Erőt adó az az ölelés, pedig neki is szüksége van minden erejére….. Első pillantásra senki se mondaná meg, hogy ez a 12 éves fiú magzatkora óta betyárosan küzd az egészségéért a mindennapokban. Szerencsére a szülei, a családja mellett erős kapaszkodót adott neki az élet: hazánk betyárvilágának jeles képviselői maguk közé fogadták. Fokost adtak a kezébe, ostort, jóféle cserdítőt, fejére kalapot. És hitet, azt a tapasztalást, hogy az emberi jóság nagyon is jelen van még ebben a világban. Kézzel fogható.
Nimród édesanyját kérdeztük életükről és a betyárvilággal való kapcsolódásról is.
Mesélnél kicsit a kisfiadról, a megélt nehézségekről?
Gyermekemnél a magzati életében komplikációkat észleltek, de kórházi bent tartózkodás a folyamatos megfigyelés miatt halasztották a császármetszést.
Két héten keresztül köldökzsinórcsomót véltek látni az UH-on, de nem vették ki. Légzési, nyelési nehézséggel jött világra, amely sok kérdést felvetett bennünk.
A válasz az volt, hogy gyermekünknek nem porcosodott megfelelően a légcsöve és ezt majd kinövi. Sajnos nem így történt: ráadásul a nehézlégzések miatt 3 hónapos korára megnagyobbodott a szíve és megállt.
Újraélesztették, lélegeztető gépre került és 2 hónapi mélyaltatásban tartották. Így életének első 5 hónapjában jóformán a kis izmai elsorvadtak.
Nimród azonban igazi kis harcos.
Két éves korában kezdett járni, túl van több légcsőműtéten. A szövődmények következményeként epilepsziás, tanulásban- és értelmileg akadályozottá vált. Élete során rendszeresen kezelik neurológián, sebészeten, kardiológián, ortopédián.
De a sok fájdalom, nélkülözés ellenére állítom, hogy ő a világ legkedvesebb gyermeke.
Két bátyja is fantasztikus ember.
Bence fiam életeket ment, mentőszakápoló, férj és fantasztikus édesapa. Középső fiam Árpád, NB1-es focista volt, de térdsérülései miatt már csak kedvtelésből űzi a labdát. Ő is megállapodott és családot alapított.
Gyermekeim és kis menyeim, mind jóindulatú, kedves emberek. Nimród is csak jót akar mindenkinek, kedves, szeretetet ad és kap is. Őszinte és vidám kisgyerek. Alakulhatott volna másként is az élet, de nekünk, neki így alakult. Ezt kell elfogadni és ebből kell a lehető legjobbat kihozni. Elűzni az árnyakat, a lehető legtöbb örömöt megadni Nimródnak, aki őszinte és nyitott az emberi kapcsolatokra.
Ezért is olyan jó, hogy a sok betegség mellett jó dolgok, szép emberi kapcsolódások is létrejöttek számára.
Például a betyárok.
Hogyan kerültetek kapcsolatba a betyárvilággal?
Nimród gégekannüllel élt 2,5 éves koráig. Ez azt jelenti, hogy a háztól 50 m-nél nagyobb távolságra nem mertünk elmerészkedni, mert a kanül bármikor eldugulhatott és szívni kellett. Így sokszor voltunk a szobában, ahol napi sok-sok órát játszottunk és foglalkoztunk gyermekünkkel.
Egy alkalommal mikor 2 éves volt Nimród, édesapja elkezdte nézni a Rózsa Sándor a lovát ugratja című filmsorozatot.
Ekkor figyelt fel gyermekem először és mutogatva kérte, hogy ismételjük meg a főcímdalt és a film lejátszását.
Érdeklődésére tekintettel elkezdtük a főcímdal átdolgozását lejátszani neki a Jó Lacibetyár feldolgozásában az Esik eső című dalt. Láttuk, hogy a betyár összes dala tetszik Nimródnak.
Írtam a Facebookon a betyárnak, hogy van egy fiatal rajongója és nagy szeretettel fogadnánk, ha eljönne hozzánk. A betyár még aznap válaszolt az üzenetemre és ígéretet tett, ha a környéken fellép, eljön hozzánk. Ez a nyár folyamán meg is történt, addigra pont átestünk egy újabb légcsőműtéten és végleg kivették a gégekanült.
A Jó Lacibetyár és Nimród találkozása mesébe illő volt.
Gyermekemhez meglepetésszerűen érkezett Laci. Nimi nem is értette, hogy jöhetett ki a tv-ből. A Betyár megtanította ostorozni „csergetni”. Sokat játszottak együtt, később meghívott minket az otthonába is. Csodálatos napot töltöttünk a betyárral és családjával. Nimród boldogsága leírhatatlan volt. Azóta, ha fellépése van Laci betyárnak tőlünk 1 óra járásnyira, biztos, hogy mi is ott vagyunk. Volt, hogy együtt énekeltek a színpadon Laci betyár és Nimród. Átszövi az életünket a betyárság.
Nekünk szülőknek ez leírhatatlan boldogságforrás a sok kórházi műtét, a játszópajtások nélkülözése, a magány után.
Természetesen lett Nimródnak saját betyárruhája is.
Ahol találtunk betyártalálkozóról hirdetést, ott volt a helyünk. Így jártuk, járjuk az országot és ismerkedünk az országunk betyárjaival. Mert vannak szép számmal.
Látták, hogy mi szülők nem vagyunk hagyományőrzők, de gyermekünk az, és ő szívvel-lélekkel odaadja magát ennek az életérzésnek, így azonnal befogadták.
A visszatérő rendezvényeken megismerték és szeretettel várták, várják a „kis” betyárt! Csodálatos találkozásokban van részünk és Nimród mindenkitől csak jót kapott, kap.
Néha már zavarba ejtő, mert hol egy bicskatartót, hol egy fokost, vagy csizmát, szíjat ajándékoznak Nimródnak, és persze leírhatatlanul sok szeretetet és elfogadást.
Nekünk szülőknek ez fantasztikus érzés látni, hogy gyermekünk boldog.
Sok csoport jelezte, hogy szeretnék, ha csatlakoznánk hozzájuk, de mi úgy voltunk ezzel: mindenhol tárt karokkal várják gyermekünket, így mi mindenhova szeretnénk tartozni.
Egy alkalommal azonban, a 2020-as Palócfesztivál és betyártalálkozón Béren Nimród kiválasztotta magának Szekeres Sándor betyárt, aki a Kóbor betyárok csoportjához tartozott. Sándor betyár azóta már Nimród fogadott keresztapja és nagyon sok mosolyt köszönhetünk neki.
Mit kell tudnunk erről a baráti társaságról?
A betyár baráti társaságunkba az ország összes betyárja beletartozik, de az említett Kóbor Betyár csoport 2017-ben alakultak. 2020-ban újra szerveződtek. Fő céljuk a segítés, adományozás.
Évente átlagban 3-4 alkalommal gyűjtést rendeznek a kiválasztott rászorulók részére.
Sokszor más csoportokkal összefogva, máskor egymaguk szerveznek adománygyűjtést. Mi is részt vettünk már több ilyen rendezvényen. Segítettek egy családnak, akiknek leégett a házuk. Idősek otthonába bútorokat, készülékeket, máskor gyermekotthonnak bútorokat, sport – és fejlesztőeszközöket vásároltak. És Nimródnak is rendeztek egy nagyszabású gyűjtést. Ilyenkor a betyárcsoport a helyszínen 8-10 féle ételt készít és az ételekért kapott bevételt adományozzák a kiválasztott egyéneknek.
Ezen felül a betyárok közössége felajánlja a kézműves termékeiket árverezésre és a kapott összeget egyénileg ajánlják a rászorultaknak. Meseszerű érzés ennek részesévé válni.
Ilyen alkalommal avatták Nimródot Magyar Betyárrá!
Leírhatatlan érzés ezeknek az embereknek a közelsége.
Milyen konkrét eseményeken vesztek részt?
Ha betegség nem akadályozza, akkor az összes rendezvényen, melyen a Kóbor betyárok megjelennek mi is részt veszünk.
Ott vagyunk a Jó Lacibetyár fellépésein, melyek 100 km-es körzetünkben vannak.
Nimród életében az év fénypontja a Rózsa Sándor fesztivál – Ásotthalmon.
A Szent Dömötör-napi Behajtási Ünnep és Darufesztivál – és a Szent György-napi kihajtási ünnep és kézműves vásár a Hortobágyon. A Palóc Fesztivál és Palócföldi Betyártalálkozó Nógrád vármegyében Béren. Kocséron az Országos Betyártalálkozó és Kézműves Vásár.
Tiszafüreden a hagyományőrző és betyártalálkozó. Sástón a Mátrai Betyárságok fesztivál. Bogácson a tárcsás ételek fesztiválja, ahol gyermekünket betyárrá avatták. A ceglédi szilveszteri csergetés. A Betyárasztal fesztivál Cserháthaláp. Veresegyházi Országos betyártalálkozó.
Mit jelent a család, a kisfiad számára ez a kapcsolódás?
Nimród számára a család mellett ezek az emberek a MINDEN!
Ha a betyárok között vagyunk, kinyílik, boldoggá válik, önmagát adja.
Társaságukban önfeledt, gondtalan. Ők ezt hívják elő Nimródból. Csodálatos emberek.
Az első találkozás óta rendszeresen veszünk részt betyárrendezvényeken. Nimród apukája is hagyományéltető lett és betyárviseletet hord. A gyermeket követte az édesapja és ezt nagyon szívmelengető látni.
Minket szülőket is nagyon elfogadott a közösség, mert tudják min mentünk keresztül gyermekünk betegsége és saját életünkben adódó problémák okán és velünk örülnek, hogy minden nehézség ellenére is tudunk mosolyogni.
Én személy szerint egy gyógypedagógiai intézményben dolgozom tanulásban – és értelmileg akadályozott tanulók között. Célom, hogy jobbá tegyem a kis életüket, és egy elfogadó környezetet alakítsunk ki részükre, mert a világban farkastörvények uralkodnak. Amíg lehet, fantasztikus kollégáimmal közös utunk egy védő környezet kialakítása.
Minden gyermeket el kell fogadnunk olyannak amilyen, azzá kell nevelnünk, amivé válni képes, annak érdekében, hogy életesélyei a lehetőségeihez képest a legjobbak legyenek.
Mindezek eléréséhez támaszt kell nyújtanunk tanulóink számára mentálisan, pszichésen és szociálisan. Minden gyermek számít. Célunk, hogy jól érezzék magukat és e mellett magukhoz mérten teljesítsenek, fejlődjenek.
Miben segít neked ez a kapcsolat, a megismert emberek?
A tudat, hogy gyermekemnek vannak igazi barátai, van kikre számítson- ez nekem maga az elégedettség.
A 12 éve tartó izgalmak, szenvedések minket szülőket is megviseltek. Nem tudom, meddig maradhatok gyermekeimnek, unokámnak, de bízom a jövőben és hiszem, hogy ez az óriási szeretet, mely körbe vesz minket és körbeveszi őt – megtartó erő marad.
Tudom, hogy Nimród nagyot álmodott…. mi volt az az álom és vajon teljesült e?
Nimród álma teljesült karácsonykor: a Jézuskánk egy cifraszűrt hozott neki.
Én édesanyaként kitaláltam a szűr motívumait és szabtam ki az anyagot. Édesapám varrta össze. Sok gépi hímzővel vettem fel a kapcsolatot, de egyedül egy miskolci Magyar Vöröskereszt varróüzeme a Tű, Cérna, Szeretet varroda vállalta el a munkát, tőlünk 300 km-re.
Így, innen is köszönöm nekik, hogy gyermekem boldog lehet, – éjjel-nappal hordja a szűrt.
A Magyar cifraszűr Hungarikum. Nincs két egyforma szűr, Nimródé is egyedinek számít. A gallérján régi rovásírással NIMRÓD neve látható. (Ez egyezik gyermekünk nevével és a magyarok ősapjával a föld első királyàval). A második-harmadik szimbólum Nimród gyermekei Hunor és Magor a csodaszarvast és a turult követték egy vadászat során és így jutottak új letelepedésre alkalmas területre. A többi motívum a magyar népművészet által kedvelt tulipán, mely a termékenységet, a nőt, a megfordított szív pedig a férfit ábrázolja. Az életfa a lelket, az újjászületést ábrázolja. Illetve megtalálhatók a magyarságra jellemző népi motívumok a szűr oldalain. Egy betyártól kapott igazi szűr csatot.
Én anyaként úgy érzem, hogy amit a szüleimtől megkaptam útmutatást, szeretetet, boldog gyermekkort, azt mi is biztosítani tudjuk férjemmel, de a fiam boldogságához a betyárok is hozzájárulnak.
Ezért örökké hálás leszek nekik!