A Pentagon megerősítette, hogy elfogadják a Katar által felajánlott Boeing 747-est, melyet Donald Trump új elnöki különgépeként fognak használni A közel 400 millió dollár, azaz 140 milliárd forint értékű, luxus kivitelű óriásgép példátlan kormányközi ajándék az Egyesült Államok történetében. Bejelentése heves politikai, jogi és nemzetbiztonsági vitát váltott ki Washingtonban. De mi kell ahhoz, hogy a nagyvonalú ajándékból Air Force One legyen?
A katari uralkodócsalád egy VIP konfigurációjú Boeing 747-8I repülőgép átadásával lepte meg Donald Trup elnököt, amelyet, mint a napokban kiderült, a Pentagon hivatalosan is elfogadott elnöki használatra.
Sean Parnell, a védelmi minisztérium szóvivője közölte, hogy a becslések szerint 400 millió dollár értékű gép átvétele minden szövetségi szabálynak és törvénynek megfelelően történt,
és a gépet a szükséges átalakítások után ideiglenesen az Air Force One flotta részeként, azaz az elnököt szállító gépként fogják alkalmazni. A háttérben komoly diplomáciai egyeztetések zajlottak:
sajtóértesülések szerint Trump elnök csapata már korábban érdeklődött Katarnál egy új elnöki repülő beszerzéséről, mire az öböl-menti szövetséges végül felajánlotta az egyik királyi luxusgépét ajándékként – írja a Reuters..
Katar miniszterelnöke hangsúlyozta, hogy a tranzakció kormányok közötti ügylet, nem személyes jellegű szívesség – sem amerikai, sem katari részről nem társul hozzá ellenszolgáltatás.
Trump nem fogadhatta volna el, de a légierő igen
Trump elnök már februárban, a floridai West Palm Beach repülőtéren személyesen is szemügyre vette a Katarból érkező különleges Jumbo Jetet. Az ajándék hivatalos bejelentésére végül májusban, Trump közel-keleti látogatása során került sor. Az elnök köszönetet mondott Katar vezetésének a “nagyon szép gesztusért”, és egyértelművé tette, hogy szerinte
ostoba ember lennék, ha azt mondanám, hogy nem akarunk ingyen egy repülőgépet
utalva arra, milyen előnyös, hogy az amerikai adófizetőknek nem kell megvenniük egy drága új elnöki gépet. Trump azzal érvelt, hogy
ők (Katar) az Egyesült Államok Légierőjének adnak egy gépet
ajándékba, így logikus döntés azt elfogadni. A Fehér Ház szerint a repülő a 40 éves elnöki gépek ideiglenes cseréjeként szolgál majd, és Trump hivatali idejének végén átadják az elnöki könyvtárának. Trump nem véletlenül fogadta el az ajándékot. Az amerikai kormány még 2018-ban kötött szerződést a Boeinggel két vadonatúj 747-8I típusú elnöki különgép megépítésére 3,9 milliárd dollár értékben. Azóta a projekt jelentős késést és költségtúllépést szenvedett:
a két új Air Force One gép tervezett gyártási költsége mára 5 milliárd dollár fölé tornászta fel magát, a Boeingnek pedig mintegy 2,4 milliárd dollárnyi veszteséget kellett leírnia a fix árú szerződés miatti többletkiadások miatt.
Az új elnöki géppár átadása eredetileg 2024-re volt ütemezve, de a program éveket csúszik. Cserére ugyanakkor szükség van, az Air Force One jelenlegi két Boeing 747-200 gépe még 1990-ben állt szolgálatba, és azóta koptatják az egymást váltó amerikai elnökök.
Most jön a munka dandárja
Ahhoz, hogy a katari Boeing 747-8I valaha is ténylegesen Air Force One lehessen, átfogó technológiai és védelmi modernizációra van szükség – méghozzá olyan szintűre, amely gyakorlatilag egy teljes újratervezéssel ér fel.
Az amerikai elnök repülőgépe ugyanis egyszerre repülő ovális iroda, légiparancsnoki központ és mobil bunker – foglalja össze a Defense News. Ehhez többek között korszerű, több redundáns műholdas és rádiós kommunikáció telepítése szükséges, amely teljes mértékben védett a lehallgatás ellen. Ennek célja, hogy az elnök útközben is biztonságosan kapcsolatban maradhasson a washingtoni vezetéssel és a fegyveres erőkkel – akár egy nukleáris válsághelyzet során is.
Az önvédelemhez infravörös rakétaérzékelő és -elhárító rendszerek, elektronikus zavaróberendezések, valamint hőcsapda-fáklyák kellenek.
Ezek a katonai eszközök biztosítják, hogy a gép képes legyen elhárítani egy esetleges rakétatámadást vagy más légi fenyegetést útja során. Éppen ezért szükséges a fedélzeti rendszerek és a géptörzs árnyékolása, megerősítése az elektromágneses impulzusok (EMP) ellen. Az Air Force One-nak egy nukleáris robbanás EMP-hatásait is túl kell élnie – vagyis atomtámadás esetén is működőképesnek kell maradnia az avionikának és a kommunikációs berendezéseknek. Ezen felül elengedhetetlen a gép teljes fedélzeti elektronikájának és számítógépes hálózatainak átvizsgálása, megerősítése.
Minden idegen eszközt és szoftvert ellenőrizni kell, hogy a repülő fedélzetén ne maradhasson semmiféle rejtett lehallgató vagy kártékony eszköz a korábbi tulajdonos után.
Egy idegen országtól átvett használt VIP-gép ilyen szempontból komoly kémelhárítási kihívást jelent, a legapróbb alkatrészig auditálni kell a rendszereit.
Drága mulatság lesz
Az elengedhetetlen titkos kommunikációs rendszerek, rakétaelhárító eszközök, elektronikus zavaró- és önvédelmi berendezések, valamint az EMP-védelem kiépítése önmagában több évig is eltarthat, és a költségek akár az 1 milliárd dollárt is meghaladhatják.
A repülőgépet légi utántöltési képességgel is el kell látni, valamint kialakítani rajta az elnöki lakosztályt, irodát, tárgyalótermet, külön kommunikációs központot és fedélzeti klinikát. A Pentagon a texasi San Antonióba szállíttatta a gépet, ahol a L3Harris szakemberei hamarosan megkezdik a katonai átalakítást. Addig azonban az új gép – védelmi rendszerek hiányában – csak az Egyesült Államok légterében közlekedhet, és kizárólag vadászgépes kísérettel.