Nem tett jót a hazai biztosítói szektornak, hogy a tavalyi magas inflációval jellemezhető évben a kárfizetések és a működési költségek (például a bérek) is megemelkedtek. Ráadásul a magas különadó és a sok viharkár is „segítette” azt, hogy alig maradt profit a szektorban, még a piacvezető Generali is mínuszos lett. Volt azért, aki meglepő módon nagyon növelte bevételeit, ez a Groupama.
Meglepő kettősség jellemzi a hazai pénzügyi szektorokat. A bankok remek évet zártak tavaly, a magasabb hozamkörnyezetben nagyon szép kamattal fialtathatták a szabad pénzeszközeiket 2023-ban, hiszen magas volt az infláció.
Igen ám, de ami a bankoknál pozitívum, az a biztosítóknak éppen nehézséget okozott. Hiszen miként hat ugyanaz a magas infláció erre a szektorra? A biztosítók beszedik a díjbevételeket, aztán a következő évben magasabb árszint mellett kell szolgáltatniuk, károkat, béreket fizetniük. 2023-ban a teljes hazai biztosítási szektor jövedelmezősége visszaesett, mindössze 21 milliárd forintot ért el az összeadott profit.
A sorrend
2023-ban a Generali volt a legnagyobb díjbevételű csoport, őt követte a másik gyakori nyertes, az Allianz, utána pedig a nagy négyes további két szereplője, vagyis az Alfa (korábbi Aegon) és a Groupama következett – a Portfolio több bontásban is elemezte az évet.
Igen ám, de a Generali Biztosító hiába lett piacvezető, közben veszteséges lett, az Allianz (9 milliárdos plusz), a Groupama (8 milliárdos plusz) és az Alfa (5 milliárdos plusz) azonban masszívan nyereségesek maradtak, ők hozták gyakorlatilag a szektor jövedelmezőségének nagy részét. Illetve a Gránit, amely korábban Waberer’s néven futott, és amely a jövőben a Magyar Posta két biztosítóját is magában foglalja.
Sok volt a mínuszos
A veszteséges biztosítók száma ugyanakkor nem volt kevés, a Signal Iduna, a K&H, az Union, az Uniqa és az NN mind elvéreztek, aminek természetesen a viharkárok mellett elsősorban a brutális különadó a magyarázata.
Ami pedig a szektor folyamatait illeti, amikor biztosítókról beszélünk, mindig megkülönböztetjük az életbiztosítási és a nem-életbiztosítási szegmenst. Mivel 2023-ban a magyar lakosság körében nagyon sokan húzták meg a nadrágszíjat, a levágható kiadások közé sorolták az életbiztosításokat is. Ez a szegmens tehát valamelyest visszaesett, miközben a nem-élet szegmens szépen gyarapodott. Mindebben természetesen az infláció is szerepet játszott, hiszen a növekedés azért az infláció alatti volt, vagyis reálértéken visszaesésről is beszélhetünk.
Az életbiztosításoknál meglepő volt, hogy egy piaci szereplő, a Groupama teljesen szembe ment a trendekkel és nagyon nagy mértékben növelte a díjbevételeit.
A magas infláció mindenesetre megemelte a kárráfordításokat, de a munkabéreket és az egyéb működési költségeket is, a szektorban magas maradt a bizonytalanság. Azóta volt egy biztosítási kampány, amitől a szakma elsősorban az alulbiztosítottság eltnését remélte, de azért túl nagy sikerről aligha lehet beszámolni.
Átalakul az ágazat
A modernkori biztosításokra az jellemző, hogy sokszor már nem önállóan adják el őket, hanem beépülnek valamilyen termékbe. Itthon is egyre gyakrabban találkozunk olyan biztosításokkal, amelyek a közlekedési jegyekbe épülnek bele (baleset, vagy akár a lemondás)i biztosítás. Máskor a gázszámla mellé kérhetünk éves utasbiztosítást, vagy olyan háztartási biztosítást, ami az üvegtörések, zárcserék idején jelent védelmet, sokszor nem is csak pénzbeli kártalanítást, de mesterküldést is.
Ráadásul nem akar megkopni az integrátor (összehasonlító) oldalak fénye, vélhetően egyre ritkábban járunk fizikai biztosítói cégekhez, de a biztosítócégek saját ügynökei is visszaszorulnak, hiszen az integrátoroldalak nagy előnye, hogy mindig több cég termékei és azok árai hasonlíthatók össze.
És vannak olyan területek is, amelyek nemzetközileg nagyon sikeresek, de nálunk még mindig nem hódítanak eléggé teret, ez utóbbi mintapéldája az egészségügyi biztosítások lehetnek. Ugyanakkor némi konzervativizmust is lehet tapasztalni. Sokan vizionálták, hogy átalakulnak a gépkocsibiztosítások, hiszen jönnek az önvezető autók, de ez azért még biztosan messzebb van.
Konszolidációs kérdések
A régiónkban a bécsi VIG a legnagyobb játékos, amely itthon is gyarapodott, mert az állam eladta neki bizonyos biztosítói részesedéseit. Mindez jól mutatja, hogy az állam egyelőre nem vállal tartós tulajdonosi szerepet, hiszen nemcsak az Alfában és az Unionban, de a Magyar Posta biztosítóiban is csak átmeneti volt a tulajdonosi szerepe. A német Talanx azonban távozóban, ő adta el Magyarországon a Magyar Posta biztosítókat
Az eddig kifejezetten külföldiek dominálta ágazatban (nézzük meg az említett top 4-et, a Generali olasz, az Allianz német, az Alfa osztrák, a Groupama francia!) azért gyarapodhatnak a magyar szereplők.
Sok-sok kihívás
Ám a további magyar szerepvállalást az is segítené, ha átláthatóbb lenne a szektor jövőképe. Most ugyanis annyi változás van, új termékek, átalakuló csatornák, digitalizáció, speciális, vélhetően átmeneti adók, szigorú szabályozás, hogy nem könnyen terveznek a szektor szereplői. A magyar üzleti körök így inkább a közvetítésbe fektettek nagyobb összegeket. Keszthelyi Erik és Mészáros Lőrinc cége online integrátor oldalt is indított.
Az azonban, hogy az infláció Magyarországon is szépen olvad, a szektornak kedvező lehet, hiszen ők a tavaly kiszámolt díjak alapján mindig egy magasabb árkörnyezetben rendeznek kárt, vagy fizetnek bért. Ha a infláció 20 százalékos, azt nehezebb menedzselni, mintha csak 4 százalékos.