Csehországban elálltak az esőzések, és néhány szakasz kivételével folyamatosan csökken a folyók vízszintje is. A meteorológusok és a mentőszolgálatok szerint nagyobb árvízi problémákra már nem kell számítani – jelentette a közszolgálati hírtelevízió (CT24).
Szerda délelőtt még mintegy 20 helyen, többnyire Dél-Csehországban volt harmadfokú árvízkészültség. Ebben a régióban még – a Dyje és a Morva folyók alsó szakaszain – a folyószintek mérsékelt emelkedése várható. Kisebb vízszintnövekedés várható az Elba folyón is az észak-csehországi Ústí nad Labem téréségben.
Továbbra is komoly problémák vannak a vasúti közlekedésben, mert számos helyi vonalon elszakadtak a vezetékek, megrongálódtak a sínek, vagy elázott a sínek alatti talaj. Országszerte 42 ezer háztartás volt még a reggeli órákban áram nélkül, főleg a morva-sziléziai régióban, ahol víz alá került és leállt a trebovicei hőerőmű.
Ennek következtében a több mint háromszázezer lakosú Ostrava nagy részén és Krnov kisvárosban nincs fűtés, sem melegvíz-szolgáltatás. A régió többtucatnyi iskolájában szünetel a tanítás, gondok vannak a lakosság ivóvízzel való ellátásával.
Az árvíz sújtotta településeken közben megkezdődött a kárelhárítás és a károk felmérése.
Zbynek Stanjura pénzügyminiszter kedd este a közszolgálati televíziónak nyilatkozva előzetesen mintegy 100 milliárd koronára, azaz 1500 milliárd forintra becsülte az árvízkárokat. „Az állam a szabályok szerint a károk mintegy 25 százalékának a megtérítését vállalja magára” – mondta az államkassza őrzője.
Megmozdult a cseh civil szektor is, a szervezetek szerda reggelig több mint 100 millió koronát (másfélmilliárd forint) gyűjtöttek össze a rászorulók megsegítésére.
Vlastimil Válek egészségügyi miniszter bejelentette, hogy az árvíz által sújtott területek lakossága számára sárgaság elleni önkéntes oltást szervez az állam. „Megpróbáljuk ezzel megelőzni az esetleges járvány kitörését” – jelentette ki prágai sajtótájékoztatóján a miniszter.
A cseh biztosítók szövetsége közölte, hogy a lakosság és a cégek által bejelentett biztosított, valamint kárt szenvedett ingatlanok és vagyonok értéke az első becslés szerint mintegy 17 milliárd korona. 2002-ben, az akkori nagy árvíznél végül is a biztosítók 36,7 milliárd koronát fizettek ki ügyfeleiknek.
A Cseh Ipari és Kereskedelmi Szövetség felszólította a kormányt, hogy az árvíz következtében bajba jutott cégeknek nyújtson az állam kamatmentes kölcsönöket, vagy csökkentse adóterheiket.