A biztosítási szektor tranzakciós aktivitása 2024-ben tovább csökkent, új mélységeket érve el az elmúlt évekhez képest. Az orosz-ukrán háborús konfliktus okozta gazdasági és geopolitikai bizonytalanság visszavetette mind az eladók, mind a vevők aktivitását, ami különösen érezhető a nagy nemzetközi biztosítótársaságok kivonulási stratégiáiban.
Ezzel szemben a biztosításközvetítési piac élénk maradt, 12 lezárt tranzakcióval túlszárnyalva a 2023-as évet.
A Deloitte CEE Insurance M&A Study szerint a kockázati tőke-befektetők továbbra is nagy érdeklődést mutatnak az alkusz és brókercégek iránt,
mivel ezek alacsonyabb belépési korlátokkal és gyors megtérüléssel kecsegtetnek.
A biztosítási piac növekedése eltérő ütemben zajlott
A nem-élet biztosítási üzletág 2023-ban 14%-os díjbevétel-növekedést könyvelhetett el, míg az életbiztosítási piac csupán 5%-kal bővült. A biztosítók a növekvő díjakkal próbálták kompenzálni az inflációs hatásokat és a természeti katasztrófák okozta megnövekedett kárráfordításokat.
A magyar életbiztosítási piac 3 százalékot esett vissza 2022-höz képest. A szektor teljesítményét rontotta a csökkenő reálbér miatt visszaeső megtakarítási kedv, a szektorra kivetett különadó, valamint az állampapírokon elérhető kirívóan magas hozam
összegezte a helyzetet Mérth Balázs, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás üzletágának partnere.
A régiós biztosítói tranzakciós aktivitás mélypontra zuhant
2024-ben a biztosítási szektor egyetlen lezárt ügylete a Posta Biztosító többségi részvénycsomagjának értékesítése volt a Gránit Biztosító részére. A tranzakciók számának csökkenése főként a piaci bizonytalanság és a nehezebb értékelhetőség következménye.
Jól szemlélteti a helyzetet, hogy az inorganikus terjeszkedést egy időre felfüggesztve a régiós piacvezető VIG is inkább arra használta fel ezt az időszakot, hogy a lengyelországi operációját konszolidálja
nyilatkozta Pámer Balázs, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás üzletágának igazgatóhelyettese.
Szabályozási kihívások és fenntarthatóság
A biztosítási szektorban az IFRS 17 bevezetése, a Value for Money elvek, valamint az MNB Etikus 2.0 szabályozási csomagja jelentős erőforrásokat igényelnek a piaci szereplőktől. Ezen túlmenően a DORA és az IRRD irányelvek is új kihívásokat támasztanak a biztosítók számára, különösen az informatikai kockázatok és a pénzügyi stabilitás terén.
A fenntarthatóság kérdése is egyre nagyobb szerepet kap, ahogy a klímaváltozás okozta természeti katasztrófák gyakorisága és súlyossága nő.
Az MNB Zöld Ajánlása és az EU fenntarthatósági jelentési kötelezettségei mind arra ösztönzik a biztosítókat, hogy aktív stratégiákat dolgozzanak ki a kockázatok kezelésére.
Előrejelzések: Mikor indulhat újra az M&A piac?
A szakértők szerint az infláció csökkenése és a kamatkörnyezet stabilizálódása esetén ismét élénkülhet a biztosítási tranzakciós piac. A biztosítók számára az M&A egyre vonzóbb alternatívát jelenthet a növekedésre, ahogy a díjbevételek növekedési üteme lassul. A szigorodó szabályozás és a fenntarthatósági elvárások további átrendeződést hozhatnak a piacon, amely hosszú távon formálhatja az iparág szerkezetét.