Szakpolitikai kompromisszumokat feltételez a költségvetési konszolidáció, valamint a szociális támogatás és a növekedési célok elérése melletti kormányzati elkötelezettség között a magyar kormány új gazdasági akcióterve – áll a Fitch Ratings Londonban ismertetett elemzésében.
A nemzetközi hitelminősítő felidézi, hogy a kereslet élénkítését célzó terv három pilléren nyugszik:
a vásárlóerő növelésén, a megfizethető lakhatás feltételeinek megteremtésén, valamint a kis- és a középvállalatok fejlesztésén.
A Fitch úgy fogalmaz: a „BBB” szintű, befektetési ajánlású magyar szuverén besorolásra érvényben lévő negatív kilátás a szakpolitikai környezet és a költségvetési teljesítmény körül észlelhető kockázatokat tükrözi.
A hazai össztermék (GDP) tavalyi visszaesése utáni aktivitási kilábalás ugyanakkor a következő négy évre szóló deficitcsökkentési előrejelzések fontos tényezője lesz, mivel alátámasztja az államháztartási bevételek növekedését – áll a Fitch Ratings londoni elemzésében.
A hitelminősítő közölte: jóllehet az idei év egészére 1,4 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban a korábbi prognózisában szereplő 2,3 százalék helyett – egyebek mellett azért, mert nem számít arra, hogy 2024 második felében erőteljesen élénkülne a külső kereslet -, jövőre ugyanakkor 3,4 százalékos, 2026-ban 3,5 százalékos magyar GDP-bővülést valószínűsít.
Ez azonban erősen függ a külső kereslet erősödésétől, valamint az üzleti hangulat javulásától és a beruházási aktivitás ebből eredő élénkülésétől – fogalmaz elemzésében a Fitch Ratings.
A cég hangsúlyozza, hogy a következő két évben új autóipari és akkumulátorgyártó létesítmények kezdenek termelni, de az elektromos járművek keresletének gyengülése alacsonyabb kapacitás-kihasználtságot okozhat.
A Fitch mindent egybevetve az idén 4,9 százalékos, jövőre 4,4 százalékos, 2026-ban 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár Magyarországon.