Néhány programot ajánlunk az esős hétvégére.
Építészeti Kiállítás
A FUGA Budapesti Építészeti Központban láthatóak az idei Építészeti Nívódíjra beérkezett pályázatok. A nyertes a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar nyolcadik kerület Szentkirályi utca 12. szám alatt található épülete. – közölte a Főpolgármesteri Hivatal pénteken az MTI-vel. A tájékoztatás szerint emellett dicséretben részesült a H151 társasház, a Bástya utcai Közpark, a Drechsler-palota, a Sasadi villa, valamint a 3-as metró középső és déli állomásainak felújítása.
A minden évben meghirdetésre kerülő pályázat feladata és célja, hogy a nívódíj átadásával elismerje és a nyilvánossággal megismertesse a városképet formáló, legkiemelkedőbb építészeti alkotásokat – ismertették.
Idén a bíráló bizottság elnöke Kerpel-Fronius Gábor okosvárosért és részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes, tagja Eltér István, a Budapesti Építész Kamara elnöke, Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze, Herczeg László, a Budapesti Építész Kamara alelnöke, Deichler Tímea építész, Soltész Noémi építész és Varga Bianka építész volt.
Virág Judit Galéria téli aukciójának anyaga

MTI/Balogh Zoltán
Száz éves után került elő egy ismeretlen Tihanyi Lajos kép, a Tájkép Margit híddal című festményt december 2-tól a közönség is megtekintheti a Virág Judit kiállításán, majd december 16-án árverésre kerül a Galéria téli aukcióján – közölte a galéria az MTI-vel. De nem csak ezt, hanem az árverésre kerülő összes darab megtekinthető.
Tihanyi Lajos (1885-1938) az egyik legkeresettebb klasszikus magyar festő. A hallássérült művész Pont Saint-Michel című festménye 220 millió forintért kelt el 2017-ben a Galéria árverésén, amely akkor a magyar aukciók történetének harmadik legmagasabb eladásának számított. Tihanyi Lajos az úgynevezett százmilliós klub tagja, mindössze néhány olyan festő van a magyar művészettörténetben, akinek az alkotásai rendre elérik a 100 millió forintos határt
A most előkerült festmény a szakértőket is meglepte, mivel a semmiből tűnt fel. A kép csaknem 100 éven keresztül egy magyar család rejtett kincse volt, miközben a monográfiákban csak utalásszerűen szerepelt. Megtisztítását követően egy különleges intenzitású, fénnyel telített kolorit tűnt elő az elsárgult lakkréteg alól, amely megmutatta a festmény üde hangulatát.
BÁV aukció kiállítás
A BÁV is megrendezi téli aukcióját, a kiállítás anyagát a nagyközönség is megtekintheti.
Petőfi 200 – Petőfi és Orlai: A dallal szerzett barátság – Kiállítás Mezőberényben
Petőfi és Orlai – A dallal szerzett barátság címmel nyílik kiállítás Mezőberényben, az Orlai házban vasárnap 14 órakor – tájékoztatta a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) az MTI-t. Mint kiemelik, a megújult térben rendezett kiállítás középpontjában három szereplő áll: a város szülötte, a magyar történeti festészet kiemelkedő alakja, Orlai Petrics Soma, másodunokatestvére és barátja, Petőfi Sándor, valamint a Mezőberényhez szintén sok szálon kötődő Szendrey Júlia.
A kétely felfüggesztése – kiállítás a Néprajzi Múzeumban
A kétely felfüggesztése címmel nyílt időszaki kiállítás a Néprajzi Múzeumban; a tárlaton olyan új műalkotások láthatók, amelyek az etnográfia és a művészet kapcsolatából építkeznek.
A Néprajzi Múzeum 1872 óta gyűjti, archiválja és óvja közösségek kulturális emlékeit, folyamatosan gyarapítva a gyűjteményt. Miként néz minderre a kortárs művészet és a kortárs jelenségekkel dolgozó művész, milyen tárgyakat, jelenségeket, fogalmakat tart izgalmasnak – ezekre a kérdésekre keresi a választ a Művész tekintete sorozat, és az annak részeként megnyílt új kiállítás.
Albert Ádám, Kristóf Krisztián és Trapp Dominika képzőművészek a Néprajzi Múzeum meghívására három éven keresztül dolgoztak együtt múzeumi kutatókkal. A szemináriumok, raktárbejárások és intenzív párbeszédek eredményeként múzeumi témákat, kortárs kérdéseket, gyűjteményi tárgyakat és saját alkotásokat építettek össze, egy-egy installatív művészeti munkába, végül egy összehangolt térbe, A kétely felfüggesztése kiállításba.