Hazánkban minden évben megválasztják az év különböző állatait, növényeit, ásványát, szemléletformáló céllal. Más országokban is vannak ilyen kezdeményezések, de egyesek kereskedelmi célúak. Az idei Év Emlőse mindenesetre a törpeegér.
Magyarországon minden évben élőlények és természeti képződmények több csoportjában is kijelölnek egy-egy „nagykövetet”.
Hazánkban az Év madarát a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1979 óta nevezi meg minden évben.
2022-ben a zöld küllő kapta ezt a megtisztelő címet. Idén a kétéltűeket és hüllőket a homoki gyík, a halakat a bodorka, a rovarokat az óriás énekeskabóca, a fákat a nagylevelű hárs, a gyógynövényeket a cickafark, a vadvirágokat az agárkosbor, a gombákat az ízletes rizike, az ősmaradványokat az óriásszarvas, az ásványokat a magnetit „képviseli”. Május 10-ig tart a magyarországi szavazás az év egyedi fájára; ezen a weboldalon lehet fát nevezni és szavazni.

Fotó: Dr. Takács András Attila, Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft
A süntől a törpeegérig
2022-ben a törpeegeret választotta az Év Emlősének a Vadonleső Program, amelyet az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működtet a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével. Ezt a címet 2014 óta osztják ki, így immár kilencedik alkalommal indult ilyen kampány. Eddig (időrendi sorrendben) a sün, az ürge, a denevérek, a mogyorós pele, a földikutya, a hiúz, a vidra, a hermelin és idén a törpeegér kapták meg a „kitüntetést”. Az Év Emlőse alapvetően egy rendezvénysorozat és népszerűsítő kampány, amelynek célja, hogy minden évben más és más őshonos emlősállatunkra irányítsa rá a figyelmet, elősegítve azok megismerését és hatékonyabb védelmét. A Vadonleső csapata kortárs művészeket is bevon a népszerűsítő munkába, akik például verset és dalt írnak az adott évben sorra kerülő fajról. Szerveznek gyermekeknek és fiataloknak szóló alkotópályázatokat, a vírushelyzet alakulásától függően nyilvános vetélkedőket, tudáspróbákat. Több rendezvényen és fesztiválon is bemutatják az állatot – ennek csúcspontja általában a novemberben a budapesti Magyar Természettudományi Múzeumban megrendezett gála és forgatag szokott lenni. Az aktuális programokról a vadonleső.hu honlapon https://vadonleső.hu/rikkancs és a hasonló nevű Facebook-oldalon lehet tájékozódni.
A program hatására minden évben több ezer gyermekhez, fiatalhoz és felnőtthöz jutnak el naprakész, hiteles információk az adott emlősről. A természetvédelem által elérhető eredmények jelentős mértékben a nagyközönség ismeretein és hozzáállásán múlnak – ehhez igyekszik hozzájárulni az Év Emlőse kampány. Ez a tevékenység egyes években kiegészül a természetvédelmi és biológus szakemberek köreiben meghirdetett adatgyűjtő akcióval. Az így szerzett információk a későbbiekben segítik a gyakorlati természetvédelem munkáját.
Nemzetközi kitekintés
Új-Zélandon először 2005-ben indult szavazás az ottani Év madarának (maori nyelven Te Manu Rongonui o Te Tau) megválasztása céljából. 2021-ben egy vitatott állatot, a Chalinolobus tuberculatus nevű denevérfajt választottak meg . A denevérek ugyan nem madarak, hanem emlősök, de tény, hogy ők is repülnek. Svájcban idén a mezei pacsirtára fordítanak különös figyelmet, Németországban pedig az uhura.

Forrás: Flickr.com
A fent említett természetvédelmi, szemléletformáló jellegű kezdeményezések mellett vannak kereskedelmi díjak is. Az Egyesült Államokban az Amerikai Kertészek Klubja a Montine McDaniel Freeman Kertészeti Éremmel olyan fajok, változatok felfedezőit, szaporítóit tünteti ki évente, amelyek őshonosak, és jelentős díszítő és ökológiai értékkel rendelkeznek. 2022-ben William Cullina, a philadelphiai Pennsylvania Egyetem Morris Arboretumának ügyvezető igazgatója nyerte el a díjat a Phlox divaricata „Blue Moon” (Kék hold) változatának felfedezéséért.

Forrás: David J. Stang, Wikipedia
A Proven Winners pedig kiválasztotta a legjobb egynyári, évelő, virágot hozó cserje és több további kategória arra érdemes növényeit. Angliában a Királyi Kertészeti Társaság (Royal Horticultural Society, RHS) választja ki az Év Növényét. 2021-ben a kanadai júdásfa Eternal Flame változata kapta az elismerést. Ezen változat különlegessége, hogy minden új hajtása mélyvörös, majd narancsszínűre, végül aranysárgára változik. Az utóbbi címek elnyerése valószínűleg jelentősen növeli az adott kertészeti változat kereskedelmi sikerét.
A fenti példák között egyaránt vannak természetvédelmi és kereskedelmi jellegűek, de mindegyik kezdeményezésről elmondható, hogy igyekszik az egyre inkább elvárosiasodott emberiséget közelebb hozni a természethez.