Napjainkban reneszánszukat élik a régi parasztházak. Egyre többen döntenek úgy, hogy vidékre költöznek, és feltámasztanak poraiból egy-egy évszázados házat. Az ilyen hajlékok helyben meglévő természetes anyagokból épültek. Gáspár János vályogfalépítő mesterrel beszélgetett a tudás.hu.
A vályog régen egy szokványos építési anyag volt, hozzá tartozott a népi építészethez. Könnyű volt hozzájutni, és a megfelelő tudás is az emberek birtokában volt. Az ország számos vidékén megtalálható agyagot szalmával és megfelelő mennyiségű vízzel keverve falat készíthettek.
Bő száz-százötven éve vidéken a legtöbb ember képes volt felépíteni a saját házát.
Ezek a házak többnyire kalákában készültek, a családfő rokonai, barátai és ismerősei kölcsönösen segítettek egymásnak a házépítésben.
Gáspár János vályogfalépítő mester szerint manapság a vályog már sokkal több, mint pusztán építőanyag. Hozzátartozik egyfajta életmód is, a természet közelsége, a fenntarthatóság, valamint a kedvező élettani hatások.
Úgy is lehet mondani, hogy felértékelődött, divat lett a vidéki élet és az önellátás. Egyébként egyszerűen gazdasági okokból is sokan költöznek vályogházba. Olcsóbban meg lehet vásárolni és kevesebbe kerül a fenntartása is
-mesélte Gáspár János.
A Pándon élő mester 1999-ben saját háza építésekor ismerkedett meg a rakott sárfal készítésének módjával. Kezdettől fogva lenyűgözte a technika egyszerűsége és a szemet gyönyörködtető végeredmény. Építés közben ment minden, mint a karikacsapás:
a bekevert anyagot nem kellett sablonba rakni és szárítani, hanem rögtön mehetett a falba.
Gáspár János azóta épített hetven új vályogházat, és kétszáznál is több régi ház felújítását végezte. A vályogépítő mesélt a Tudás.hu-nak a vályogházakról, és arról, hogyan lehet természetes anyagok segítségével új életre kelteni a régi házakat.
Mióta foglalkozik vályogépítészettel? Hogyan ismerkedett meg a mesterség alapjaival?
Régebben még őstermelőként dolgoztam otthon, de néhány év elteltével hatalmas igény lett a napjainkra szinte már teljesen elfeledett szakmára. Kaptam egy nagy lehetőséget az élettől, és elindultam a vályogozás felé.
Tóni bácsitól, egy idős mestertől tanultam a szakmát, aki negyven évig falrakó volt.
Nagyjából hat-hét évig dolgoztunk együtt, szívesen adta tovább nekem a tudását.
Milyen előnyei vannak a vályognak? Miért érdemes vályogból építeni akár egy új házat is?
Nagyon sok előnye van egy jól működő vályogháznak. Engem a gyermekkori emlékek mellett a fenntartása és a természetessége is lenyűgözött. Nagyon fontos, hogy nem tartalmaz káros vegyi anyagokat, ezáltal nem is párologtat ilyeneket, nem penészedik.
A vályogházak „lélegeznek”. Ez azt jelenti, hogy az épület képes szabályozni a párát.
Amikor magas a páratartalom, akkor magába szívja, amikor pedig alacsony, akkor kiengedi.
Ennek köszönhető, hogy ideális – nagyjából 55 százalékos – páratartalom szinte mindig tapasztalható benne.
Szerencsére ma már egyre több felkérésem van új vályogház építésre is. Ezek az új épületek már nagyon jól kombinálhatók a modern életvitelünk igényeivel. Fürdőszoba, padlófűtés, megfelelő burkolatok egyaránt szépen kialakíthatók bennük.
Mire kell ügyelni egy vályogból készült épület felújításakor?
Sokan nem is sejtik, hogy Magyarországon 7-800 000 lakott vályogház van ma is.
Sajnos, ezek nagy része szakszerűtlen módon felújított, mivel a felújítás során a vályoggal nem kompatibilis anyagokat használtak. Szinte minden nap szembesülök ezzel a problémával a helyszíni szemléim során.
Mivel a 60-as évek előtt még nem volt vízszigetelés, ezért semmilyen körülmények között nem használható olyan anyag, ami gátolja a szellőzést. Itt a „modern” anyagokra gondolok.
Kizárólag természetes anyagokat lehet használni egy vályogház felújítása közben, különben pár éven belül számítani lehet a vizesedés megjelenésére.
Ez eleinte csak esztétikai, később azonban egészségügyi problémákhoz vezethet. Végül jelentős statikai állapotromlást is okozhat.
Gyakran gondot okoz a belső falak mozgatása, kivétele, amikor úgy szeretnének a belső teret elrendezni, hogy a fő válaszfalakat eltávolítják, mondván, a gerendákat nem ezek tartják. Ilyenkor a külső fő falak könnyen „elindulnak” kifelé, és a ház állapotát súlyosan befolyásolják. Ezért is tartom fontosnak a vásárlást vagy felújítást megelőző helyszíni szemlét, ahol teljes képet kapunk a ház tényleges állapotáról, a lehetőségekről, valamint a felhasználható anyagokról is.
Hogyan lehet szakszerűen megoldani a vízszigetelést?
Vizesedési gondok azóta vannak, amióta a „modern” anyagok kerülnek beépítésre.
A cementes, műgyantás, diszperziós anyagokkal könnyű dolgozni, viszont a vályogházakkal egyik sem kompatibilis.
A vizesedések nagyobb részét ezek az anyagok okozzák. A vályogházaknál a nem megfelelő csapadékvíz elvezetés is komoly vizesedést okozhat.
Sajnos utólag már nem lehet tökéletes vízszigetelést végezni. Többféle módszer is létezik, de 100 százalékos eredményt egyik sem hoz.
Gondoljuk arra, hogy a régi vályogházak alatt nincsen vízszigetelés, mégis szilárdan állnak, akár 200 éve.
Egy-egy vályogház ugyanis az általa felvett talajpárát teljes mértékben le is tudta adni a padlón és a falon keresztül. A régiek semmilyen párazáró réteget nem használhattak.
Aki akarja, ma is megtanulhatja ezt a szép mesterséget. Mi történik egy-egy Ön által szervezett workshop-on?
Szerencsésnek tartom magam, hogy ezt a nagyszerű szakmát sikerült elsajátítanom.
Megpróbálom minél több embernek átadni, amit tanultam, ezért immár 17. éve szervezem a Minden, ami vályog elnevezésű táboromat.
A tábor résztvevőinek lehetősége van valós építkezésen elsajátítani a vályogházak építésekor, felújításakor az ezzel kapcsolatos munkálatokat.
A tábor résztvevőinek általában már van vályogházuk, vagy szeretnének vásárolni egyet. Ezért akarnak minél többet megtudni ezekről a házakról. Sajnos, ma már kevesen vagyunk, akik értenek a vályoghoz. Szinte minden korosztály örömmel érkezik a táborokba. Sokan jönnek külföldről, esetleg már az unokákat hozzák el nosztalgiát érezve a dolog iránt. Nagyon népszerű a helyszíni szemle is a táborozók körében, ahol a problémákat és a megoldásokat közösen tudjuk megbeszélni.