A piacvezető magyar bank ma már tényleg nemzetközi játékos, és a külföldi leányok jól is teljesítenek. Ugyanakkor, ha végre eljönne az orosz-ukrán fronton egy fegyverszünet, az sokat segíthetne még az árfolyamon. Akárcsak egy magas osztalékfizetés, vagy a hazai lakossági befektetők pótlólagos kereslete.
Az összes magyar részvény közül az OTP okozhatta hosszú tőzsdei története során a legtöbb örömet a befektetőknek. Nyilván ez egy szubjektív, egy vitatható vélemény, de gondoljunk csak bele,
a bankpapír a tőzsdei rajtja óta évi átlagban 19,2 százalékos hozamot biztosított a befektetőinek, az idén is 37 százalékot emelkedett, de az elmúlt három hónapban is 17 százalékot drágult.
Talán egyetlen negatívumot lehet aktuálisan említeni, ahogy a tőzsdeindex visszamászott 80 ezer pont alá, úgy a bankpapír is egy kicsit korrigált, vagyis valamvel a történelmi csúcsa alatt forog, volt már 22 ezer forint felett is, most csak a 21 ezer forintot haladja meg a kurzus.
Mindig felfelé
Mégis, ennyi pozitívum után is azt lehet mondani, hogy ebben a papírban még mindig érdemben több van.
Ez még akkor is igaz, ha egy magyar bank részvényárfolyama a legjobban vélhetően a magyar gazdaság állapotától függ, az pedig nem éppen szívderítő, nem elég erős az ipari teljesítmény, a beruházási adat, a GDP. Igaz az OTP inkább lakossági bank, vagyis neki a béremelkedés, vagy a jobb lakossági fogyasztási adatok azért bizakodásra adhatnak okot.
Ugyanakkor azért kár lenne úgy tenni, mintha a magyar gazdaság legújabb nehézségei tényleg kedveznének egy domináns banknak, de az OTP ma már egyre kevésbé magyar bank, és egyre inkább nemzetközi csoport.
A bank piacvezető több országban, csakhogy a legjobb piacait emeljük ki, ilyen Szlovénia, Montenegró, Bulgária, de sok más országban (Ukrajna, Oroszország, Szerbia) is jelentős szereplőnek számít. És bár olyan piacok is vannak, ahonnan a bank kivonult (Szlovákia, Románia), de egyre több a bokréta is a díszöltönyön, vagyis olyan piacokra (Albánia, Moldova, Üzbegisztán) is megérkezett a bank, amelyek még kisebbek, de ígéretesek lehetnek.
Jöjjön a Trump-hatás!
A világ optimista fele abban bízik, hogy két és fél szörnyű év után végre valami pozitív fejlemény is bekövetkezik az orosz-ukrán háborúban.
Természetesen egyáltalán nem biztos, hogy így lesz, de van egy olyan várakozás, hogy Donald Trump leendő amerikai elnök szeretné beteljesíteni a személye körüli nagy várakozásokat, hátha képes lesz elérni egy fegyverszünetet.
A fegyverszünet természetesen még nem béke, főleg nem a háború lezárása, de ha legalább addig eljutna a világ, akkor egy kicsit lehetne higgadtabban gondolkodni, legalább nem kellene naponta rögzíteni a borzalmas történéseket.
Nos, ha így alakulna, az többek között az OTP-nek is nagyon jó lenne. Részben azért, mert ennek a részvénynek minden segít, ami a térségünkben a stabilitás és a gazdasági növekedés felé visz, részben pedig azért, mert az OTP-nek van orosz és van ukrán bankja, ezeknél nem is kérdés, hogy pozitív lenne egy hír a fegyverszünetről.
Az osztalék reménye
Az OTP esetében a másik kulcstényező az alacsony értékeltség.
Természetesen el lehet mondani, hogy egyes nyugati bankok még alacsonyabb árazáson futnak, de az OTP tényleg jó bank, csak futja a háború közelségének és a változékony magyar gazdaságpolitikának a kockázatait.
Az OTP szokott osztalékot fizetni, de azért nem olyan sokat, mert általában bejelenti, hogy van valamilyen nagyon ígéretes befektetési célpontja.
Talán az egész bankcsoportnak ez ugyanis a legnagyobb szuperereje, hogy sok bankot vett meg, mindig elég alacsony áron és ezeket ügyesen integrálta a már működő csoportjába.
Természetesen mindig fel szoktak reppenni olyan pletykák, hogy megint vannak újabb kiszemeltek, de azért mintha nem lenne már akkora a terjeszkedési lendület.
Ha pedig így van, akkor talán lehet majd egy kicsit több osztalékot fizetni, amit alighanem a nemzetközi (de persze a hazai) intézmények is örömmel fogadnának.
Kockázatok és mellékhatások
Azt azért ne tagadjuk le, hogy a bank körül vannak érdemi kockázatok is. Ilyen a magyar forint.
Ha az OTP részvénybefektetői egy forintban jegyzett eszközt vásárolnak, akkor óhatatlanul futják a forint gyengülésének kockázatát, ez pedig elriaszthat vevőket, mert a forint mintha újabban trendszerűen esne.
Úgy is fogalmazhatnánk, hogy miközben korábban mindig az lehetett az érzésünk a 400 forintnál gyengébb eurószinteken, hogy majd visszaleng az inga, ezt most kevésbé érezni.
Kockázat az is, hogy a bank az utóbbi időben sok szabályozói változásnak volt kitéve (különadó, kamatplafon, vagy az állampapír-vásárlásokra megadott szabályok utólagos megváltoztatása).
Ha a szabályozás hektikus marad, az sosem segít egy olyan ágazatban, ahol éppen a bizalom és a stabilitás a nagy érték.
Azt is elmondhatjuk, hogy az MBH személyében van érdemi kihívója is a banknak a magyar piacon. Azt még nem érezni, hogy sikerrel ostromolná a bank hazai piacvezető pozícióját, de azt, hogy nagyok a kihívó ambíciói, azt biztosan állíthatjuk.
Összességében az OTP esetében még mindig nagyon optimisták lehetnek a hazai befektetők, mert a bankrészvény nem drága, a bank kilátásai is jók,
de még akár az is felhajtóerő lehet, hogy a 2025-ös év első negyedévében sok magyar lakossági befektető fogja újrastrukturálni a befektetéseit. Ha az ő gondolkodásukba több magyar részvény és így első helyen az OTP is benne lesz, az még pótlólagos keresletet is jelenthet a papírnak.