Óriási a verseny a vőfénypiacon, de az esküvőkön már kevesebben vannak, mint régebben. Az egybekelő párok is egyre idősödnek – a rövid látleletet az idén a vőfélyszakma legrangosabb díját megnyerő Pap Jánostól tudtuk meg, vele beszélgetett a tudás.hu.
Miért választottad ezt a hivatást?
Nem igazán én választottam a hivatást, hanem inkább úgy fogalmaznék, hogy a hivatás választott engem. Sohasem terveztem, hogy valaha is vőfély leszek.
Fiatal és gyermek koromban a falumban (Balatonendréd) évente átlagosan 8-10 lagzi volt , és mivel édesapám a helyi futballcsapat kiemelkedő játékosaként nagy népszerűségnek örvendett, ezért szinte mindegyikbe hivatalosak voltunk.
Abban az időben, hivatásos vőfély híján, rendszerint az ünneplő családból kérték fel az arra „legalkalmasabb” rokont, hogy lássa el ezt a feladatot.
Azt kell, mondjam, 99% – ban ez nem vált be! Néha olyan érzésem volt, mintha egy nemzetközi futballmecsre egy ovis gyereket küldtek volna be játékvezetőnek.
A 35 évvel ezelőtti, saját lagzim után, melyre szintén rokont kértünk fel, fogalmazódott meg bennem a kérdés, hogy vajon lehetne ezt jobban csinálni?
Az azt következő évben a barátom bejelentette, hogy megnősül és engem szeretne felkérni karmesternek.
Tapasztalatom annyi volt, amennyit más esküvőjén láthattam…..így aztán
8 hónappal a lagzi előtt leültem a párral, és körülbelül fél nap alatt összeraktuk a Nagy Napjuk forgatókönyvét – legapróbb részletekre is precízen kitérve.
A lakodalom nagyon jól sikerült, a végén mindenki gratulált, és azt mondták, hogy ilyen jól szervezett esküvőn még sohasem voltak. Valahogy így kezdődött….
Még tartja magát az a szokás, hogy rigmusokban beszél a vőfély a násznéphez?
A hagyományhoz tartozik, hogy a vőfély rigmusokban is beszél, de ennek megvan a maga helye és ideje. Használunk rigmusokat a kikérőnél, búcsúzásoknál, vacsoránál, vagy pohárköszöntőknél, de ez csak egy aprócska része a hivatásunknak.
Mit tekintesz legfőbb feladatnak egy lakodalmon?
Számomra a legfontosabb, hogy ne szerepelni menjek egy lagziba, hanem SZOLGÁLNI. Szolgálni az Ifjú Párt és a Násznépet.
Minden terhet levenni a vállukról, hogy szabadon és elengedetten élvezhessék a csodás napot.
Összefogni a násznépet, mindenről időben tájékoztatni, a szolgáltatókkal és a konyhával rugalmasan együttműködni, mindig kérni, sohasem követelni! Észrevétlenül orvosolni minden felmerülő problémát.
Nagyon fontos szabály nálam: ha a násznép mulat, tilos azt félbeszakítani!
Hagyományos öltözékben jelensz meg?
Igen, amennyiben vőfélynek kérnek fel, bőrcsizma, zsinóros csizmanadrág, népviseleti ing, a nadrághoz illő mellény, szalagos kalap van rajtam, vőfélybot a kezemben. Ha ceremóniamesternek kér fel a pár akkor öltönyt vagy szmokingot húzok.
A két stílust semmilyen formában nem keverem, öltönyhöz nem teszek fel kalapot, nem viszek vőfélybotot, népviselethez nem húzok fel csizma helyett cipőt!
Szerinted mitől lesz jó egy lakodalom?
Egy jó lakodalom sohasem a napján kezdődik, hanem már 1-1,5 évvel előtte.
Mint ahogy a ház építésénél is, csak erős alapokra lehet falazatot rakni, igaz a lagzikra is, csak itt nem vas és beton, hanem az idejében és precízen elkészített forgatókönyv a fundamenta, melyet minden esetben az ifjú párral közösen és személyesen rájuk szabva készítünk el.
Hogy mitől lesz jó még egy lagzi? Ennek nagyon sok összetevője van,
az egyik legfontosabb tényező a zene, de a násznép, a felszolgált ételek, de maga az ifjú pár is nagyban hozzájárul a sikerhez.
Fontos, fővélyként a precizitás és a mindenre is kierjedő figyelem ellenére se szabad elveszni az apró részletekben. A vőfély egyik szeme a páron és a násznépen van, és észrevétlenül megold minden felmerülő gondot, problémát.
Akkor lesz igazán emlékezetes a Nap, ha mindenki el tudja engedni magát, mint egy házibuliban.
Nagyon fontos a megfelelő szolgáltatók kiválasztása, hogy jól együtt tudjanak működni egymással, velem is.
A mára több mint 600 lagzi alkalmával rengeteg kitűnő szolgáltatót ismertem meg, sokakkal szinte szavak nélkül, egy mozdulatból, pillantásból megértjük egymást.
Hogyan készülsz egy ilyen eseményre?
Az eseményen általában már könnyű dolgom van, hiszen előre elkészítettük a forgatókönyvet és ennek alapján történnek a dolgok. A szolgáltatóknak is körbeküldöm azt előre, vagy az ifjú párt kérem meg rá, hogy mindenki felkészülten érkezzen.
Egy héttel előtte, szigorúan csak a soron következő lagzira koncentrálok, felkészülök a párból, a násznépből,
a forgatóköny minden egyes részletét rögzítem és gondolatban többször lefuttatom az egész napot, – így aztán fejből megy minden, mappát sohasem használok.
Mi az, ami másként működik most egy esküvőn, mint 10 éve?
Én olyan nagyon éles kontrasztot nem veszek észre, talán a létszám csökkent.
10 éve körülbelül 120-150 fős lagzi volt átlagosnak mondható, ez manapság visszaszorult 70-90 főre.
10 éve nem volt még ennyi szelfibox, „sztárvendég” és különböző kütyük.
Mekkora verseny van ma a piacon, sokan akarnak vőfélyek lenni?
Ekkora verseny talán még sohasem volt mint manapság. Gombamód szaporodnak az esküvői szolgáltatók, ezt mindenkire érvényes, fotósra, videósra, vőfélyre ceremóniamesterre is.
Vannak különböző szolgáltató kereső csoportok a facebookon, ahol a párok kiírhatják, hogy akár vőfélyt keresek erre és erre az időpontra.
Sokszor pár óra alatt több százan jelentkeznek erre a feladatra.
Mennyibe kerül ma egy vőfély?
Körülbelül fele annyiba, mint egy ceremóniamester…..
Komolyra fordítva a szót, hatalmas a szórás. Lehet vőfélyt találni 30 – 250 000 Ft között,
de nagyon okosan érdemes választani. Nézzük meg a visszajelzéseket, a köszönő üzeneteket egy-egy vőfély oldalán, sokat elárulnak a visszacsatolások.
Mennyi munkát jelent ez valójában számodra?
A jó vőfély egy személyben esküvőszervező is, hiszen a foglalás napjától mindenben, mindenkor, ha kell minden nap – szoktam mondani, hogy éjjel kettőkor is- , a pár rendelkezésére áll. Tanácsot ad, segít a szervezésben, a szolgáltatók kiválasztásában stb.
Mi volt a legérdekesebb, ami történt veled vőfélyként?
Idén októberben nem mindennapi lagzinak voltam részese, Barbi és Zsolt jóvoltából, mesébe illő helyszínen.
Évekkel ezelőtt én voltam a vőfély Barbi testvérének esküvőjén, már akkor mondta, ha egyszer férjhez megy, engem fog felkérni a feladatra. Így is lett, sőt! Felkért szertartásvezetőnek is.
De ez egy Rocklagzi volt, ahova nem olyan egyszerű és kézenfekvő belecsempészni a hagyományos elemeket.
Azonban a rengeteg pozitív visszajelzés után, úgy érzem megért minden „fáradságot”.
A hagyomány szerint kezdődtek az események, vőfély népviseletben. Így volt szalagkötés, búcsúzás, köszönetnyilvánítás is. Ezek után leültettem a kedves násznépet a szertartás helyszínén, és türelmet kértem, amíg a szertartásvezető megérkezik.
Gyorsan elrohantam, ledobtam a vőfélyruhát, farmernadrágba és bőrdzsekibe bújva, 2 percen belül már szertartásvezetőként álltam a cseppet se szokványos menyasszonyi, vőlegényruhát viselő ifjú pár előtt.
Néhol vicces, másutt megható történetüket, egyedi fogadalomtétellel zártuk.
Majd gratuláció, csokor és legényfogó dobás, csoportkép és kiscsoportos fotózás következett. Mindezt és az est hátralevő részét is rocker stílusban, az ifjú párhoz és a násznéphez öltözve vezényeltem le. Megjegyezném, hogy az esküvőn a legapróbb vendégek, a gyerekek is- akikből volt szerencsére bőven a rock-lagziban – jellemzően bőrdzsekit viseltek. Nagyon megkapó volt, ahogy a meghívott vendégek, szinte egy egész násznép alkalmazkodott a fiatal pár igényeihez.
Ez a történet kissé kirívó, de a mondanivalója egyszerű! Minden fórumon hangsúlyozom, legyen az szakmai vagy laikus, hogy nekünk, vőfélyeknek meg kell újulnunk, olyan formában, hogy a lényeg – a hagyomány is megmaradjon!
Amennyiben ezt nem tesszük meg, ha nem őrizzük, ha nem fektetünk ebbe erőt energiát, akkor hagyományain elhalnak és nagy veszteség lenne.
Hány évesen házasodnak, idősödtek e a párok?
Határozottan mondhatom, hogy igen, idősödnek a párok.
Mindenki elsősorban karriert épít, egzisztenciát teremt, és csak utána dönt a házasság mellett. Így aztán a bizonyos mérleg nyelve 30 körül mozog.
Úgy hallottam az idén történelmet is írtatok
Nagy élmény és megtiszteltetés számomra, hogy 2017 ben az Országos Vőfély Szövetség alapító tagja lettem, ahol a legkiválóbbak vannak a szakmában.
A legnagyobb elismerés mégis, hogy a szövetséggel és Agócs Gergely munka csoportjával, (Hagyományok Házával) közreműködve a Magyar Vőfélykedés Élő Hagyománya a „Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe felvétetett.
Hankó Balázs a kultúráért és innovációért felelős miniszter aláírásával idén ősszel átvehettük a dokumentumot.
Nagy elismerés ez minden vőfély számára. Ez a vőfélység koronája, mivel még soha nem történt ehhez hasonló ebben a szakmában. Innen egy lépés a Nemzetközi értéktárba vétel és a Hungarikumok közé kerülés.
Több mint 600 lagzi, 30 év tapasztalat, beszélj kicsit a sikerekről!
Nekem a mai napig az a legnagyobb siker, amikor a lagzi végén az Ifjú Pár átölel és azt mondja, pontosan ilyennek képzeltük el!
Hatalmas elismerés számomra az is, hogy 2022 ben, 2023 ban és 2024 ben is bejutottam az országban 3 legtöbb szavazatot kapott vőfély közé. Az idei évben a Magyar Esküvő Szakma és a Hungarian Wedding Award Academy tagjainak szavazatai alapján, átvehettem a Szakma legrangosabb díját.