fbpx

SAP: az amerikai big tech cégek árnyékában végre nagyon hasít egy európai részvény

Hogyan hat a mesterséges intelligencia az informatikai cégekre? Leváltja, feleslegessé teszi őket? Talán ilyen hatás is lesz, de 2024-ben egy német cég, az SAP éppen nagyot nyer az AI-nak köszönhetően. Mi lehet a titka?

Itt élünk Európában, mégis olyan érzésünk lehet, hogy az amerikai informatikai vállalkozásokat sokkal jobban ismerjük, mint az európaiakat. Alighanem nem sok olyan olvasó van, akinek a Microsoft, az Apple, a Google, a Meta, az Nvidia, vagy az Amazon ne lenne ismerős. Azon már inkább lehetne vitatkozni, hogy őket informatikai vállalatként, vagy máshogy nevezzük.

De mennyire ismerjük a legnagyobb európai cégeket?

Vagyis a német SAP-t, az ír központú Accenture-t, illetve a holland ASML-t?

Szinte biztos, hogy kevésbé. Pedig ez alapján a 2023-as cikk alapján messze ők a legnagyobb európai it-cégek.

Az SAP informatikai cég az Accenture komoly tanácsadó-szolgáltató vállalat, míg az ASML alapvetően félvezetőkkel foglalkozik, de soroljuk ide, mint vezető technológiai céget!

Már az SAP a legnagyobb

Európát szeretjük ostorozni, mint azt a földrészt, amely az Egyesült Államokhoz, vagy Ázsiához képest lemarad a legmodernebb területeken, mesterséges intelligenciában, felhőszolgáltatásokban, csipgyártásban.

Ez biztosan így van, de az is biztos, hogy nem a felsorolt pár cég tehet erről, mert ők éllovasok ebben. A legfrissebb tőzsdei adatok alapján a vezető európai hármasból most határozottan a német cég lett a legértékesebb.

A társaság részvényei együttesen 1998-ban még 10 milliárd dollárt sem értek, 2003-ban az érték átlépte az 50 milliárd dollárt, 2016-ban a 100 milliárdot, 2024-ben pedig a 200 milliárdot, jelenleg 270 milliárd dollárt ér a cég,

mindez jól mutatja, hogy az idei évben egészen fantasztikus a drágulás.

A másik két említett európai társaság is 200 milliárd dollár feletti kapitalizációval rendelkezik, de azért érdemben elmaradnak az SAP aktuális értékelésétől. Természetesen ez nem volt folyamatos drágulás, ekkora cég esetében nem is lehetett reális egy folyamatos, megszakítások nélküli emelkedés, vagyis voltak a nagy felívelések mellett visszaesések is az árfolyamban.

Remek riport

Ugyanakkor az utóbbi időszakban megint nagyon hasít a társaság, és ha ezt egészen röviden fogalmazzuk meg, talán azt lehetne mondani, hogy miközben a mesterséges intelligencia mindenkinek nagy kihívás és sokan buknak is vele, az SAP mintha éppen nyerne ezen a kihíváson.

A cég értékét dollárban adtuk meg, mert a nagy globális tőzsdei cégek értékét is dollárban mutatják ki, így összehasonlítható a SAP értéke a nagy amerikai cégek olykor 2000-3000 milliárd dollár feletti értékeivel,

de a német cég természetesen amúgy euróban kalkulál.

Márpedig az SAP legfrissebb, harmadik negyedéves jelentése nagyon jól sikerült. Mit szoktak nézni az elemzők? Árbevételt, jövedelmezőséget, egy részvényre jutó nyereséget, vagy az elemzői várakozásokhoz viszonyított eredményeket. A cég mindenben nagyon erős volt, a forgalma 9 százalékkal nőtt (csak a harmadik negyedévben 8,5 milliárd eurót tett ki). Egészen fantasztikusak voltak a felhő alapú szolgáltatások bevételei, amelyek negyedével nőttek.

Az egy részvényre jutó eredménye pedig 1,25 euró lett, ami 15 százalékkal haladta meg a bázist.

Christian Klein vezérigazgató még idei pénzügyi várakozásait is felfelé módosíthatta.

Az AI-kihívás

A vezérigazgató arról is beszélt, hogy az új üzletek zöme a mesterséges intelligenciához kötődik. Márpedig az elemzők szerint a cég egészen elképesztő idei hegymenete elsősorban ennek köszönhető. A Yahoo Finance a neves Jefferies befektetési szolgáltatót idézi, akinek az egyik kedvence az az SAP, amely egyre erősebb az Egyesült Államokban. Az amúgy walldorfi (Baden-Württemberg) társaság mintegy 110 ezer alkalmazottal rendelkezik világszerte, és a két nagy piacán, vagyis Németországban és az Egyesült Államokban ugyanannyi, azaz 20-20 ezer munkavállalója van.

Mindenesetre az írás szerint az ágazat most teljes mértékben a mesterséges intelligenciával kapcsolatos bejelentések bűvkörében van és az SAP ebben mintha különösen erős lenne.

A mesterséges intelligencia térnyerése előtt a nagy szoftvercégek megelégedtek azzal, hogy stabil bevételt generálnak állandó ügyeleiktől, miközben természetesen mindenki próbálta bővíteni is az ügyfélkörét. Ugyanakkor volt egy olyan félelem, hogy az AI akár bele is haraphat a szoftver, mint szolgáltatás (SaaS) társaságok forgalmába, mert egyes cégek azt mondhatják, hogy az AI idejében többet tudnak maguk fejleszteni. Nos, nagyon úgy tűnik, hogy az SAP-nál ez a félelem nem jött be, sőt, éppen ellenkezőleg, a cég el tudta adni magát, mint az új kihívásokra is megoldást kínáló cég.

A focicsapat

Az SAP annyira sikeres cég, hogy az egykori alapítók ma már milliárdosok. Érdekes történet közülük Dietmar Hopp sztorija. A sikeres üzletember a kicsi, mindössze 3000 fős Hoffenheimben született.

A kistelepülés focicsapata ma stabil gárda a német Bundesligában, vagyis az első osztályban, és a klub az SAP-t hirdeti a mezén.

Aztán, hogy ez mennyire jó reklám, azt mindenki döntse el, mindenesetre a hagyományos klubok nagy szurkolótáborai rendre gúnyolják az olyan német csapatokat, amelyek csak egy bőkezű szponzor segítségével kapaszkodtak fel a csúcsra. A Wolfsburg a Volkswagennek, az RB Leipzig a Red Bullnak, a Leverkusen a Bayer vegyipari konszernnek köszönheti bámulatos sikerét. Mindenesetre Hopp nem lankad, saját bevallása szerint is már eurószázmilliókat fektetett a klubba.

Egyre globálisabb

A cég eközben egyre nemzetközibb. Amikor 1972-ben megalapították, a nem túl szexi német Systemanalyse und Programmentwicklung (Rendszerelemzés és Programfejlesztés) elnevezésből alakult ki a ma már jól ismert SAP márkanév.
Ma már a társaság az üzleti alkalmazások, a vállalati rendszerek rendkívül széles skáláján szolgáltat, és a világ szinte minden országában jelen van.

A tavalyi 31,2 milliárd eurós forgalomból igazán pazar, közel 6 milliárd eurós profitot ért el.
Az SAP ma már a legértékesebb német vállalat, pedig, ha elkezdenénk sorolni, hogy az autóiparban, az energiaiparban, a bankok között milyen méretű és milyen ismertségű német cégek vannak, tényleg világszerte jól csengő brandekkel találkoznánk. Egyelőre azonban az SAP a legértékesebb és úgy tűnik, hogy a fejlődés töretlen.

További hírek