fbpx

Új üzleti és tudományos távlatok nyilnak Magyarország és Kazahsztán kapcsolatában

A gazdaság és az oktatás területeinek széles körét érintő hét stratégiai megállapodást írt alá Magyarország és Kazahsztán, a megállapodások bővítik a két ország közötti együttműködést – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön, Budapesten, a magyar-kazah üzleti kerekasztalt követően.

A stratégiai együttműködések kiterjednek a tudomány, a gazdaság, az energetika, a digitalizáció és a mezőgazdaság területére, továbbá az oktatásra – tette hozzá, kiemelve, hogy a két ország közötti stratégiai partnerség idén tíz éves.

A miniszter tájékoztatott arról is, hogy két magyar egyetem – a Corvinus Egyetem és az Óbudai Egyetem – is megállapodást írt alá kazah partnerével.

A két ország kereskedelmi kapcsolatairól szólva elmondta: 2010 és 2023 között az export 1,5-szeresére, a kétoldalú áruforgalom 2,5-szeresére növekedett, ami azt igazolja, hogy helyes volt az együttműködést szorosabbra fűzni Kazahsztánnal.
Reményét fejezte ki, hogy Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök mostani látogatása újabb lökést adhat a két ország együttműködésének

A tárca közleményében a pénzügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a gazdasági semlegesség mellett, amely lehetővé teszi a magyar cégek terjeszkedését mind a nyugati, mind pedig a keleti piacokon.

Varga Mihály – aki a Magyar-Kazah Kormányközi Gazdasági Együttműködési Bizottság társelnöke, az Országgyűlés Magyar-Kazah Baráti Csoportjának elnöke, valamint a Magyar-Kazah Stratégiai Tanács társelnöke is egyben – a már elért eredményekkel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Kazahsztán Magyarország 45. kereskedelmi partnere.

Ma már több mint 200 magyar cég exportál Kazahsztánba. Kazahsztán jelentős kőolaj- és földgázkészlettel rendelkezik, amely nagyban hozzájárulhat hazánk energiabiztonságának növeléséhez.

A Mol 27,5 százalékos részesedése a Rozskovszkij gázmezőn bizonyítja, hogy vállalati szinten is kiemelkedő az együttműködés az energiaágazatban
– tette hozzá a miniszter.

Arra törekszünk, hogy valamennyi területen – ideértve a beruházásokat, a vízgazdálkodást, a mezőgazdaságot, a tudományt és az oktatást – intenzív kapcsolatokat alakítsunk ki

szögezte le Varga Mihály.

A miniszter tájékoztatott: az újabb megállapodások eredményeként magyar részvétellel valósulhat meg több kazahsztáni fejlesztés, így többek között egy vetőmagüzem beruházás, valamint az autópályák útdíjfizetési rendszerének kialakítása.

 

További hírek