- A gyógyszeripari bevételek 16%-kal 213 milliárd forintra növekedtek 2024 második negyedévében, így a 2024 első féléves gyógyszeripari bevételek 413 milliárd forintot tesznek ki (1,06 milliárd euró), ami 14%- os növekedést jelent éves szinten. Az árfolyam-korrigált bevételnövekedés 12,5% volt az első félévben, mivel a gyengébb forint némi hátszelet adott az árbevételnek.
- A CNS (neuropszichiátriai), a Nőgyógyászati és a Biotechnológiai üzletágak kétszámjegyű értékesítési növekedést értek el, míg a General Medicines üzletág teljesítménye is jelentősen javult 2024 második negyedévében.
- Az adózott eredmény több mint kétszeresére, 138 milliárd forintra nőtt 2024 első félévében, mivel a nem realizált, nem készpénz jellegű árfolyamnyereség pozitív hatást gyakorolt az eredményekre (szemben az egy évvel ezelőtti nagy árfolyamveszteségekkel).
- A második negyedévben további stratégiai tranzakciók zárultak le, így 2024-ben már négy jelentős tranzakciót hajtott végre a Richter.
- Az erős első félévi eredmények fényében a Richter menedzsmentje megerősíti a 2024-es teljes évre vonatkozó előrejelzést a gyógyszeripari bevételek (2,15-2,25 milliárd euró) és a tisztított EBIT (725-750 millió euró) tekintetében is. Az M&A ügyletek további 1 százalékponttal támogathatják az árbevétel növekedését, de kis mértékben, körülbelül 10 millió euróval negatívan befolyásolhatják az EBIT-et 2024-ben.
A Richter Gedeon Nyrt. („Richter”) a mai napon bejelentette 2024. második negyedévi / első félévi pénzügyi eredményeit.
A gyógyszeripari bevételek 16%-kal 213 milliárd forintra növekedtek 2024 második negyedévében, így a 2024 első féléves gyógyszeripari bevételek 413 milliárd forintot tesznek ki (1,06 milliárd euró), ami 14%-os növekedést jelent éves szinten. Az árfolyamváltozásokat kiszűrve a bevételek növekedése 12,5% volt az első félévben, a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó előrejelzési tartományon belül maradva. A rubel gyengülésének hatása lassan mérséklődik, míg a gyengébb forint minden üzletág esetében némi hátszelet adott a jelentett második negyedéves értékesítésnek.
A négy üzletág közül három (CNS (neuropszichiátriai), Nőgyógyászati és Biotechnológiai) kétszámjegyű értékesítési növekedést ért el, míg a General Medicines üzletágban a visszafogottabb első negyedév után 2024 második negyedévében jelentős javulás volt tapasztalható.
- A CNS (neuropszichiátriai) üzletág bevételei 22%-kal nőttek éves szinten, mivel az Abbvie által értékesített Vraylar továbbra is kétszámjegyű növekedést mutatott (+18% éves szinten a második negyedévben), míg a Reagila® értékesítés több mint 30%-kal emelkedett mind a Richter saját hálózatában, mind más partnereknél. Az erősebb USD és a gyengébb forint szintén támogatta a forintban jelentett jogdíjbevételeket.
- A Nőgyógyászati üzletág kiemelkedően teljesített, 15%-os bevételnövekedéssel 2024 első félévében. A kulcsfontosságú márkák (EVRA®, Drovelis®, Ryeqo® és Lenzetto®) továbbra is a növekedés fő hajtóerői maradtak, de a hagyományos portfólió is jól teljesített. Az értékesítés növekedése különösen erőteljes volt a latin- amerikai és az APAC (Kína) térségben, részben a szállítások időzítésének köszönhetően, míg Nyugat-Európa szintén kétszámjegyű értékesítési növekedést ért el.
- A Biotechnológiai üzletág (árfolyamhatástól szűrt) bevételei 20%-kal nőttek éves szinten, mivel a CDMO alacsony bázisról emelkedett, míg a Terrosa® értékesítését, egy korai és hosszabb gyártás-karbantartási leállás miatt a partnereknek történő előzetes gyártás és szállítás támogatta.
- A General Medicines üzletág a második negyedévben visszatért a kétszámjegyű forgalomnövekedéshez. A szezonális tényezők megszűntek, a kelet-európai eladások javultak, a volumen/mix hatás továbbra is támogató maradt, amit segítettek az új bevezetések, emellett az árfolyamhatás is pozitív volt a második negyedévben.
- A K+F pipeline terén bekövetkezett változások az RGH-706-ot is érintették, mivel a Fázis II vizsgálat előzetes adatai alapján a Richter úgy döntött, hogy nem folytatja a molekula további fejlesztését a Prader-Willi szindrómához társuló hiperfágiához kapcsolódóan. Ugyanakkor az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogadta a Richter két törzskönyvi kérelmét a bioszimiláris denosumab termékjelöltre, ami nagyon fontos mérföldkő a Richter számára, mivel ez az első bioszimiláris monoklonális antitest a bővülő portfólióban.
A bruttó fedezet (gyógyszergyártási szegmens) 15%-kal 289 milliárd forintra nőtt, a bruttó fedezeti hányad pedig 0,6 százalékponttal 70,0%-ra emelkedett 2024 első félévében.
A tisztított EBIT (gyógyszergyártási szegmens) 2024 első félévében elérte a 136 milliárd forintot (348 millió euró), ami 21%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Az árfolyamhatások kiszűrésével (ex-FX) a tisztított EBIT 133 milliárd forintot tett ki, ami 18%-os növekedést jelent. A CNS (neuropszichiátriai), a Nőgyógyászati és a General Medicines üzletágak mind hozzájárultak az eredménynövekedéshez, míg a Biotechnológiai üzletág EBIT vesztesége nagyjából stagnált.
A jelentett EBIT 126 milliárd forint volt 2024 első félévében, a tisztított EBIT-től való eltérés főként készletek értékvesztésének tudható be.
Az (anyavállalat tulajdonosaira jutó) adózott eredmény 138 milliárd forintot tett ki 2024 első félévében, éves szinten mintegy megduplázódva. A változást továbbra is az ingadozó árfolyammozgások okozzák. A Richter 2024 első félévében 21 milliárd forint árfolyamnyereséget könyvelhetett el (csaknem teljes egészében nem készpénzes, nem realizált nyereség a forgótőke tételeken) a gyengébb forint miatt, szemben az egy évvel ezelőtti jelentős, 49 milliárd forintos árfolyamveszteséggel.
A szabad cash flow (M&A tevékenység előtt) 2024 első félévében 111 milliárd forintot tett ki, több mint kétszeresére nőve az előző év azonos időszakához képest, ami az erős működési cash flow-nak és az idei devizaárfolyam-veszteségek hiányának köszönhető. Az M&A ügyletek felemésztették az összes keletkezett készpénzt, sőt még többet is, mivel a Richter 2024 első félévében több mint 130 milliárd forintot költött stratégiai akvizíciókra (Formycon, Helm, Mithra, BCI). A rendszeres osztalékfizetésre (78,8 milliárd forint, azaz 423 forint/részvény) szintén 2024 második negyedévében került sor, aminek következtében a vállalat nettó likviditási pozíciója jelentősen, több mint 100 milliárd forinttal csökkent.
A második negyedévben (a Formycon és a Helm első negyedévi ügyleteit követően) további stratégiai tranzakciókat jelentett be a Richter. A Richter megállapodott a Mithra Estetrolon (E4), egy egyedülálló, természetes ösztrogénen alapuló vezető platformjához kapcsolódó globális jogok megszerzéséről. A Richter átvette továbbá a Mithra K+F eszközeit és tudományos csapatát, valamint felvásárolta a BCI-t, egy belgiumi székhelyű biotechnológiai vállalatot, amely innovatív kutatásokat végez a nőgyógyászat különböző területein. Ezek a lépések biztosítják a Richter számára a képességet és a know-how-t, hogy megvethesse lábát az originális nőgyógyászati kutatásban, és lefedje a teljes nőgyógyászati értékláncot.
Orbán Gábor vezérigazgató az eredmények kapcsán elmondta:
„Nagy elégedettséggel nyugtáztam, hogy 2024 első félévében négyből három üzletágunk erős kétszámjegyű növekedést ért el, emellett a második negyedévben már a General Medicines üzletág is jelentős bővülést tudott felmutatni. Jövedelmezőségünk valamennyi üzletágunkban javult és jó úton haladunk az éves célkitűzéseink és törekvéseink teljesítése felé.
Az elmúlt időszakban nagy előrelépés történt kulcsfontosságú Nőgyógyászati üzletágunkban. Az estetrol, illetve egyes, specializált K+F képességek megszerzésével egyszerre támogatjuk a fenntartható növekedést, alapozzuk meg vezető szerepünket és tesszük lehetővé, hogy a nők számára innovatív készítményeket fejleszthessünk fontos megoldatlan egészségügyi igényeik kezelésére.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogadta a denosumab készítményre benyújtott törzskönyvi engedély kérelmünket, ami jelentős állomás bioszimiláris portfóliónk kialakításának útján. Az év felénél járva elmondható, hogy a világ számos pontján dolgozó elkötelezett és tehetséges munkatársainknak köszönhetően jelentős eredményeket tudunk felmutatni, és messze még az év vége… kísérjenek végig figyelemmel 2024-ben!”